مقاله ها

" ایران اف سی پی " اولین کنسرسیوم احراز صلاحیت شده توسط رگولاتوری

" در بیست و چهارم تیرماه سال 1394 هجری خورشیدی، ساعت 12 ظهر ، معاونت بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور اولین موافقت نامه احراز صلاحیت دریافت پروانه FCP را به کنسرسیوم ایران اف سی پی اعطا نمود. خبری که بی شک خشنودی بیش از 210 مشارکت کننده و متقاضی مشارکت در این مجموعه را بعنوان اولین و بزرگترین کنسرسیوم تجمیعی صنعت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ایران به همراه داشت. دبیرخانه کنسرسیوم این اتفاق فرخنده  که در تقارن و نزدیکی با حلول ماه شوال و عید سعید فطر رخ داد را مغتنم شمرده و گفتگویی دوستانه و صمیمانه با جناب مهندس عامری، مدیر عامل شرکت در شرف تاسیس ارتباطات ثابت پارسیان که به عنوان شرکت حقوقی متعلق به کنسرسیوم ایران اف سی پی جهت اخذ پروانه FCPمعرفی می‌شود، را ترتیب داد. متن این گفتگو به سمع و نظر شما می رسد. "

 

- جناب آقای عامری از حال و هوای ایران اف سی پی پس از اعلام خبر دریافت موافقت نامه بفرمایید :

در آغاز بنده به نوبه خود احراز صلاحیت دریافت پروانه FCP را محضر تمامی مشارکت کنندگان و متقاضیان مشارکت در کنسرسیوم ایران اف سی پی تبریک عرض می کنم. تعبیر بنده از این اتفاق فرخنده،  عیدی وزارت محترم ارتباطات و فن آوری اطلاعات به  سهامداران و مشارکت کنندگان در این کنسرسیوم و فعالان این صنعت است.  بی شک این هماهنگی بزرگ برای ساماندهی این تعداد مشارکت کننده و طی روالهای قانونی و حقوقی حاصل تلاش خالصانه و همراهی مجدانه تمام مشارکت کنندگان و مشمول عنایت الهی بوده و نتیجه این مهم امروز با اعطای موافقت نامه احراز صلاحیت دریافت پروانه FCP محقق گردید. گذر از مرحله احراز صلاحیت بدلیل حساسیت‌های رگولاتور، بعنوان پر مخاطره ترین بخش دریافت پروانه FCP بوده که به حول و قوه الهی از بین 26 متقاضی، کنسرسیوم ایران اف سی پی توانست بعنوان اولین کنسرسیوم  احراز شده مشمول این موفقیت گردد. فلذا  لزوم همبستگی تمامی مشارکت کنندگان در این برهه زمانی و تا زمان شروع عملیات تجاری شرکت ارتباطات ثابت پارسیان به صورت رسمی بیش از پیش احساس می‌شود.

 - جناب عامری، اشاره فرمودید به 26 مجموعه متقاضی دریافت پروانه، لطفا در خصوص شرایط احراز صلاحیت و داده های آماری متقاضیان مختصری توضیح بفرمایید :

البته تا این لحظه آمار دقیق با ذکر نام از متقاضیان منتشر نشده است اما بر طبق داده‌های آماری کلی که بر اساس اطلاعیه تاریخ 23 تیرماه 1394 مندرج در درگاه اینترنتی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وجود دارد باید عرض کنم برابر اعلام رگولاتوری از 26 متقاضی دریافت پروانه FCP که مدارک تقاضای خود را به سازمان ارائه داده بودند، در حال حاضر صرفا کنسرسیوم ایران‌ اف سی پی و یک شرکت دیگر متقاضی موفق به اخذ موافقت نامه گردیده اند و نیمی از متقاضیان دارای شرایط مشروط به شرط رفع نواقص پرونده بوده و پیش بینی می شود که بخش دیگری نیز به دلیل عدم حصول شرایط فنی امکان دریافت پروانه را نداشته باشند. البته باید صراحتا عرض کنم که دلیل کسب این موفقیت بزرگ، ایجاد ساختار صحیحی جهت تطبیق کامل با انتظارات اعلامی رگولاتوری و حمایت گسترده مشارکت کنندگان در صنف بوده است. بنده تحقق این مهم را مرهون زحمات شبانه روزی هیئت موسس می دانم که در شش ماه گذشته با تلاش بی دریغ و بدون کوچکترین چشم داشت، تمامی توان فنی، مالی و منابع انسانی خود را وقف این حرکت بزرگ نموده و بنده به نمایندگی از تمام مشارکت کنندگان بر خود واجب میدانم از همه این بزرگواران تقدیر و تشکر ویژه داشته باشم.

- جناب مهندس، قدم بعدی چیست؟ خیلی از همکاران، متقاضیان مشارکت و حتی رقبا منتظر قدم بعدی مجموعه هستند :

به نکته بسیار خوبی اشاره فرمودید، به لطف خدا مجموعه ایران اف سی پی با توجه به درایت ذاتی و ساختاری در هیات موسس، مدیران و متقاضیان سهامداری از لحظه تشکیل و در تمامی مراحل همواره پیشگام بوده و انشاا... همانطور که در این مرحله با عنوان اولین کنسرسیوم  احراز صلاحیت شده حاضر هستیم، اقدمات بعدی را نیز با همین الگو دنبال خواهیم کرد.  خلاصه عرض کنم، دعوت و برنامه ریزی اولیه جهت فراهم نمودن الزامات قانونی حضور بیش از 200 متقاضی مشارکت به عنوان سهامدارن شرکت، ارائه برنامه ها و الگوهای تجاری شفاف و قابل حصول بر اساس روشهای معمول تجاری فعلی در قالب تفاهم نامه جامع بین مشارکت کنندگان و شرکت تجمیعی، ایجاد و استقرار چارت و گردش کار سازمانی با نگاه فرآیندی بر طبق مدلهای توسعه و تعالی سازمانی،  تهیه BP با توجه به ظرفیتهای موجود پروانه FCP و مزیتهای رقابتی کنسرسیوم، رایزنیهای فنی و تجاری با شرکای تجاری در جغرافیای درون مرزی و برون مرزی، فراهم نمودن الزامات قانونی، تجاری و حقوقی جهت گسترش شبکه فنی و فروش قدمهای بعدی شرکت خواهند بود. مشخصا بدلیل محدودیت زمانی و تقاضای روز افزون جهت پیوستن به جمع مشارکت کنندگان در بخش سهامداری که به طور غیر قابل باور در حال فزونی است، امیدوارم طی کمتر از دو هفته آتی با دعوت از متقاضیان مشارکت جهت حضور در دفتر دبیرخانه کنسرسیوم و ضمن اعطای برگه سهام موقت بر اساس میزان امتیاز تشویقی پروانه های قابل ابطال به نفع مجموعه کنسرسیوم، همزمان بتوانیم به انعقاد تفاهم نامه تجاری با متقاضیان اقدام نماییم. بر همین اساس مطابق برنامه زمانبندی،  همکاران ما در دبیرخانه از متقاضیان دعوت خواهند کرد که با در دست داشتن مدارک مثبته مورد نیاز برابر اعلام آتی که در درگاه اینترنتی کنسرسیوم فراگیر ایران اف سی پی به نشانی www.iranfcp.com  انجام میشود، نسبت به حضور  بعنوان سهامدار مجموعه اقدام نمایند.

 - سوال آخر از جنابعالی، چرا ارتباطات ثابت پارسیان ؟

در ابتدا با توجه به حضور مشارکت کنندگان این کنسرسیوم در گستره جغرافیایی ایران، همچنین  پتانسیل ملی و ماهیت پروانه FCPکه ارائه ارتباطات ثابت است، ترکیب ارتباطات ثابت و کلمه ایران مد نظر قرار گرفت، اما به دلیل اینکه یک شرکت تجاری قبلا با عنوان ارتباطات ثابت ایران به ثبت رسیده بود، بر آن شدیم در یک بخش نام  کلمه "پارسیان" که از ملت و زبان پارسی و ایرانی وام گرفته شده را استفاده و برای بخش دیگر با توجه به نوع فعالیت شرکت از " ارتباطات ثابت" یا همان Fixed Communication استفاده نمودیم. نکته دیگری نیز مورد توجه بوده است. همانطور که می دانید پروانه ای که در حال حاضر  متقاضی آن هستیم تحت عنوان FCP یا همان ارائه دهنده ارتباطات ثابت (Fixed Communication Provider) نام گذاری گردیده است. و بر این اساس ما تنها شرکتی هستیم که مجوزمان FCP و مخفف علامت تجاری مان نیز FCP خواهد بود.

امیدوارم با پتانسیل مالی، فنی و نیروی متخصص موجود در بین سهامداران، شرکت ارتباطات ثابت پارسیان بتواند با کسب عنوان برترین اپراتور خدمات ارتباطی ثابت کشور ضمن ارائه خدمات مطلوب به مشتریان، همواره خادم ایران و ایرانیان باشد.